اصول پول تو جیبی دادن به کودک

پرداخت معین مبلغ‌های مالی، به عنوان نقطه شروعی برای گسترش مهارت‌های مالی مانند پس‌انداز، بودجه‌بندی و مدیریت پول محسوب می‌شود. این روند، با رعایت اصول خاص، می‌تواند یک روش موثر برای آموزش ارزش‌گذاری پول به کودکان باشد، همچنین باعث آموزش اصول مدیریت پول به آن‌ها نیز می‌شود. این رویکرد همچنین به عنوان یک روش مناسب برای آموزش مسئولیت‌پذیری و انضباط به کودکان در نظر گرفته می‌شود. در این متن از بلاگ استودیو عکاسی هامون به بررسی اصول پول تو جیبی دادن به کودک، خواهیم پرداخت تا پایان متن با ما همراه باشید.

اصول پول تو جیبی دادن به کودک

پول توجیبی به یادگیری کودکان کمک می‌کند

وقتی از سن چهار یا پنج سالگی به کودکان پول توجیبی می‌دهید، در واقع به آن‌ها کمک می‌کنید تا ارزش پول را درک کرده و یاد بگیرند که چگونه آن را مدیریت کنند. به عنوان مثال، وقتی بچه‌ها پول توجیبی دریافت می‌کنند، مجبورند تصمیم بگیرند که آن را چگونه استفاده کنند؛ آیا خرج کنند یا صرفه‌جویی کنند؟ اگر انتخاب کنند پس‌انداز کنند، آن‌ها یاد می‌گیرند که برای دستیابی به هدف خود باید صبر کنند.

از طرف دیگر، دادن پول توجیبی به کودکان می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا پیامدهای تصمیمات اشتباه را تجربه کنند؛ این تجربه‌ها، مانند از دست دادن پول یا خرج کردن آن بدون برنامه‌ریزی، بخشی از فرآیند یادگیری آن‌ها است.

به فرزندان خود اجازه دهید که چند اشتباه کوچک را تجربه کنند؛ زیرا این تجربیات بخشی از فرآیند یادگیری آن‌ها می باشد. همچنین، اگر هوشمندانه پول توجیبی به کودکان دهید به صورتی که لازم باشد و آن را مدیریت کنند، یک راهکار عالی برای تقویت حس مسئولیت‌پذیری و کمک به استقلال بیشتر آن‌ها است.

البته، روش شما در خرج کردن پول نیز بسیار در یادگیری مدیریت مالی برای کودکان مؤثر است. به عنوان مثال، زمانی که فرزندانتان می‌بینند که شما برای هزینه‌ها سقفی تعیین می‌کنید و سعی می‌کنید کالاهایی را با قیمت‌های مناسب‌تر پیدا کنید، اهمیت برنامه‌ریزی مالی و پایبندی به آن را یاد می‌گیرند.

از چه سنی می توان به کودک پول تو جیبی داد؟

هر زمان که حس کردید فرزند شما آماده است تا با مفهوم پول توجیبی آشنا شود، می‌توانید روند آن را آغاز کنید. کودکان به طور معمول به سرعت نگرشی نسبت به پول و ارتباط آن با زندگی روزمره خودشان پیدا می‌کنند؛ بنابراین، مطمئن باشید که هیجان زیادی را در مورد داشتن پول و استفاده از آن در خودشان خواهند داشت.

پرداخت پول توجیبی، برای بسیاری از کودکان قابل اجراست، حتی از سن ۳ یا ۴ سالگی. بسیاری از کودکان، قبل از رسیدن به سن ۴ یا ۵ سالگی، حداقل یک درک محدود از ماهیت و اهمیت پول دارند. آن‌ها که به مهدکودک می‌روند، می‌فهمند که پول یک ابزار قدرتمند بوده و ممکن است حتی خودشان هم از شما درخواست پول کنند.

اصول پول تو جیبی دادن به کودک

چقدر باید به کودکان پول توجیبی بدهیم؟

مقدار پولی که به فرزندتان اختصاص می‌دهید، به طور کامل به شرایط شما و وضعیت خانوادگیتان وابسته است. تا زمانی که فرزندتان نمی‌داند چقدر پول نیاز دارد، شما باید مقداری مناسب را تعیین کنید. حتی فراهم کردن پول توجیبی به فرزندتان به صورت دوره‌ای نیز موضوعی است که باید به طور خودآگاه آن را تعیین کنید. او باید بداند که چه زمانی و چه مقداری پول توجیبی دریافت می‌کند تا بتواند چگونگی مدیریت آن را به درستی یاد بگیرد.

می‌توانید در مورد میزان پول‌ توجیبی فرزندتان بنابر موارد زیر تصمیم‌ بگیرید:

 1. کارهایی که انتظار دارید تا فرزندتان در خانه انجام دهد
 2. با توجه به بودجه ای که برای خانواده خود مهیا کرده اید امکان پرداخت این مقدار را دارید.
 3. سن فرزند؛ قطعا هر مقدار که سن فرزندتان بیشتر باشد به پول تو جیبی بیشتری احتیاج خواهد داشت
 4. مواردی که انتظار دارید که فرزندتان پول توجیبی خود را برای آن‌ها صرف کند، می‌تواند متنوع باشد؛ به عنوان مثال، اگر می‌خواهید فرزندتان هزینه‌های رفت‌وآمد و ناهار را پوشش دهد و به‌علاوه کمی پس‌انداز نیز داشته باشد، شاید لازم باشد که مقدار بیشتری پول توجیبی به او بدهید.

برای چه هزینه‌هایی می‌توانید پول توجیبی بدهید؟

 • خرید لوازم التحریر
 • رفت و آمد به مدرسه
 • تفریح های بیرون از خانه
 • پس انداز برای خرید اسباب بازی مورد علاقه

نکاتی درباره‌ی پول توجیبی

 1. به فرزندتان توضیح دهید که چه زمان‌هایی می‌تواند پول خود را خرج کند و چه زمان‌هایی اجازه این کار را ندارد. به عنوان مثال، اگر به او اجازه داده‌اید برای تفریحات خارج از خانه از پول خود استفاده کند، باید مشخص کنید که چه نوع تفریحاتی مجاز است. همچنین می‌توانید یک لیست از این موارد تهیه کنید تا همه چیز روشن باشد.
 2. با فرزندتان در مورد مدیریت پولی که به او می‌دهید، گفت‌وگو کنید؛ او نیاز به راهنمایی شما دارد. در این گفت‌وگو، می‌توانید مشخص کنید که چقدر می‌تواند خرج کند، چه مقداری را باید پس‌انداز کند، و حتی می‌توانید درباره مقدار قرض دادن به دوستانش هم صحبت کنید. اما به یاد داشته باشید که این گفت‌وگو باید به یک توافق دوجانبه ختم شود و شما تنها نباید تعیین‌کننده باشید.
 3. تعیین میزان پول توجیبی که فرزندتان دریافت می‌کند، نباید به میزان پولی که سایر والدین یا حتی خود فرزندتان می‌خواهد، وابسته باشد. بلکه شما باید تا حد امکان توانایی خود را در این زمینه مدنظر قرار دهید.
 4. لطفاً زمان مشخصی را برای پرداخت مبلغ مورد نظر انتخاب کنید: هفتگی، دو هفته‌ای یا ماهانه.
 5. برای نوجوانان، حساب بانکی ایجاد کنید، کارت بانکی برایشان بگیرید و پول نقدی را به حسابشان واریز کنید. همچنین، هر زمان که فرزندتان آمادگی خرید با کارت بانکی را داشت، این امکان را برایش فراهم کنید.
 6. سعی کنید به جز زمان‌های مشخص شده یا مبلغ تعیین‌شده، پرداختی انجام ندهید یا مبلغ بیشتری را پرداخت نکنید. اگر فرزندتان قبل از زمان مقرر به پول نیاز داشت یا مبلغ بیشتری درخواست کرد، شرطی بگذارید که تنها زمانی به او پول دهید که برنامه‌ای برای بازپرداخت آن داشته باشد. این کار به فرزندتان آموزش می‌دهد که چگونه می‌تواند وام بگیرد و چگونه باید آن را بازپرداخت کند.

اصول پول تو جیبی دادن به کودک

ایجاد انگیزه برای پس‌انداز بیشتر

زمانی که کودکان می‌بینند پول‌هایشان روز به روز بیشتر می‌شود، انگیزه‌ای برای پس‌انداز کردن پیدا می‌کنند. برای ایجاد این انگیزه، یک جعبه یا قلکی تهیه کنید که بتوانند داخل آن پول‌هایشان را ببینند. همچنین، می‌توانید مدیریت پس‌انداز را نیز با استفاده از این قلک‌ها به کودکان آموزش دهید. برای این کار، از دو قلک استفاده کنید؛ یکی برای هزینه‌های کوچک و  روزمره و دیگری برای هزینه‌های بزرگتر.

پول توجیبی و نوجوانان

نوجوانان به دورانی نزدیک می‌شوند که باید مستقل شوند، و پول توجیبی می‌تواند آن‌ها را در این مسیر با راهنمایی‌های شما یاری رساند. اصولا والدین تصمیم می گیرند که به نوجوانان مقدار بیشتری پول تو جیبی بدهند و به آنها اجازه می دهندتا در هزینه کردن این پول نیز موارد مجاز بیشتری داشته باشند.

به عنوان مثال، نباید به آن‌ها اجازه دهید از پول توجیبی خود برای خرید سیگار استفاده کنند. برای آموزش مدیریت پول به نوجوانان، نیازی نیست کاملاً اجازه دهید که بدون کنترل پول توجیبی را خرج کنند. بلکه باید شرایطی فراهم کنید که آن‌ها با عواقب تصمیمات اشتباه خود روبه‌رو شوند. به همین دلیل، سعی کنید تا جای ممکن برنامه‌ای که برای دادن پول توجیبی به آن‌ها تنظیم کرده‌اید را تغییر ندهید.

همچنین، بهتر است به نوجوانان پول قرض ندهید و در صورت قرض دادن، در بازپرداخت آن سخت‌گیری کنید. اگر نمی‌توانید سخت‌گیری کنید، به درخواست آن‌ها پاسخ منفی دهید؛ زیرا گاهی اوقات، نه گفتن آسان‌تر است.

باید به یاد داشته باشید که این تجربه‌ها همگی فرصت‌هایی برای یادگیری هستند و نوجوانان باید این تجربه‌ها را پشت سر بگذارند. اگر نوجوان شما به خوبی پول توجیبی خود را مدیریت می‌کند، می‌توانید با دادن مبلغی بیشتر به عنوان پاداش او را تشویق کنید.

آیا والدین می‌توانند در مورد نوع خرج کردن پول توجیبی کودکشان نظر بدهند؟

شاید از خودتان بپرسید: “اگر فرزندم بخواهد پول توجیبی خود را برای خرید ترقه یا تفنگ اسباب‌بازی صرف کند، چه باید کنم؟” اما نگران نباشید! مدیریت پول توجیبی می‌تواند همراه با مقداری نظارت صورت بگیرد.

به جای تنظیم یک فهرست از موارد ممنوع، پیشنهاد می‌دهیم دستورالعمل‌های کلی ارائه دهید، به عنوان مثال بگویید: “تو می‌توانی پول توجیبیت را به هر شیوه‌ای که دوست داری صرف کنی، فقط به شرطی که مشکلی ایجاد نکنی”. این کار به شما امکان مدیریت بیشتری می‌دهد.

اصول پول تو جیبی دادن به کودک

سخن آخر

پول دادن به کودک یکی از کارهای مثبتی بوده که می‌تواند برایش یادآوری خوبی باشد. از سن کودکی، زمانی که شروع به یادگیری حرف زدن و درک مفاهیم میکند، می‌توانید به او آموزش دهید که پول چیست و چگونه می‌تواند از آن به بهترین نحو استفاده کند.

حتی می‌توانید به او یاد بدهید که با پول نه تنها می‌تواند برای خودش خریدهایی انجام دهد، بلکه می‌تواند به دیگران نیز کمک کند. این آموزش به او می‌تواند بیاموزد که پول یکی از ابزارهایی است که می‌تواند زندگی خود و دیگران را بهبود بخشد.

پس اگر کودکتان پول دریافت می‌کند، به او یادآوری کنید که هر تصمیمی که می‌گیرد، مسئولیت آن با خودش است. از او بپرسید که چگونه می‌خواهد از پولش استفاده کند. باید به یاد داشته باشید که این کار یکی از آموزش‌های اساسی زندگی بوده که می‌خواهید به کودکتان یاد دهید. با توجه به مراحل رشدش، می‌توانید به تدریج به او یاد بدهید که چگونه با مسئولیت و هوشمندی از پولش استفاده کند.

تماس با استودیو هامون